Wyłudzenie pożyczek, dowody wyłudzenia

Pytanie: Mam taki problem, mianowicie znajomy pożyczył ode mnie i drugiej osoby znaczną gotówkę (umowa itd) twierdząc, że odda wraz z zyskiem bo jak twierdził prowadzi dochodowy biznes i zarzekał się, że ma na tyle dobrą sytuację materialną, że nie będzie problemu z odzyskaniem pieniędzy. Oczywiście pożyczki nie oddał ani mi, ani drugiej osobie, tłumacząc to rożnymi historiami, potem dowiedziałem się, że oczywiście jest zadłużony w banku i to z kredytem konsolidacyjnym już oraz nie prowadził żadnego dochodowego biznesu. Jest problem z odzyskaniem pieniędzy, zastanawiam się nad złożeniem zawiadomienia do prokuratury lub policji bo wydaję mi się, że zrobił to z premedytacją by wyłudzić pieniądze wiedząc, że nie jest w stanie spłacać. Co by Pan doradził?

Odpowiedź: Nie wiadomo jak dany policjant i prokurator zareaguje w danej sytuacji. Chodzi mi w tym momencie o to, że może warto by najpierw przeprowadzić egzekucję komorniczą i otrzymać od komornika na piśmie informacje o bezskutecznej egzekucji z podaniem przyczyn tejże (czyli że dłużnik nie wykazuje żadnych dochodów, nie pracuje, nie prowadzi firmy, itd.). Może komornik napisze, że ustalił iż dłużnik ma też inne długi i takie informacje można ująć w zawiadomieniu prokuratury. A to, czy w chwili zaciągnięcia pożyczki prowadził czy nie prowadził działalności gospodarczej, można akurat samodzielnie sprawdzić wpisując jego dane np. tu: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx

Zawiadomienie oczywiście można (w końcu) złożyć. Należałoby podnieść w zawiadomieniu, że dłużnik zapewniał to, o czym Pan mi napisał, a więc że prowadzi dochodowy biznes, że ma dobrą sytuację materialną, że nie ma długów (rozumie Pan: że nie ma długów…). I wskazać jako świadka tych zapewnień drugiego pożyczkodawcę. Jest to bowiem bardzo ważne aby udowodnić, że dłużnik wprowadził Was w błąd co do możliwości spłaty pożyczek a Wy, gdybyście wiedzieli jaka jest faktycznie jego sytuacja, pożyczki nie udzielilibyście mu. Takie wprowadzenie w błąd i niespłacenie, to jest właśnie istota oszustwa – wyłudzenia. Aha, o tym zadłużeniu w banku też należałoby napisać prokuraturze i skąd Pan o tym wie.

2 Replies to “Wyłudzenie pożyczek, dowody wyłudzenia”

    1. Hipoteka to mocne zabezpieczenie wierzytelności, w tym np. pożyczki. Natomiast weksel to żadne zabezpieczenie. Bez sensu jest pisanie o wekslu że jest zabezpieczeniem, bo to tylko wprowadza ludzi (wierzycieli) w błąd. Weksel NIE JEST żadnym zabezpieczeniem. Pod pojęciem zabezpieczenia wierzytelności ja rozumiem coś, co umożliwia jej wyegzekwowanie. Weksel tego nie umożliwia, wpis na hipotece jak najbardziej tak, podobnie jak zastaw na samochodzie dłużnika, na przykład.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *