Czy i kiedy komornik przyjdzie do domu?

Pytanie: Mam zajęcie komornicze na koncie i pensji z BTE (bank BPH). Kwota zadłużenia to w tej chwili 16 tys pln. Komornik ściąga mi z pensji co miesiąc jakieś 1,2 tys pln. Od tego miesiąca ja będę wpłacała jeszcze dodatkowo 500 zł. 09/01/2015 dostałam wezwanie od drugiego komornika tez BTE (Getin Bank) zadłużenie 6 tys pln. Czy jeśli mój pracodawca i bank wyślą info o zbiegu egzekucji to wystarczy czy ja tez powinnam coś wysłać do komorników? Czy komornik przyjdzie do mojego domu? Ten pierwszy z BPH zajął mi pensję na początku października 2014 czy już powinien u mnie być czy dopiero przyjdzie? Nie posiadam wartościowych przedmiotów i samochodu.

Odpowiedź: O zbiegu egzekucji dowiedzą się komornicy bez potrzeby informowania ich o tym przez Panią. Zresztą, informacja od Pani jako dłużnika chyba nie byłaby dla nich wiążącą.

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle któryś z komorników przyjdzie do Pani do domu. Im odpowiada ściąganie gotówki z pensji i z konta bankowego, bo nie muszą praktycznie nic robić natomiast mniej odpowiada komornikom fatygowanie się do dłużnika, zajmowanie przedmiotów, wycenianie ich, przygotowywanie licytacji… Zapewne też liczą się z tym, że może być tak, jak Pani pisze to znaczy, że nie posiada Pani wartościowych przedmiotów. Jeśli nawet przyjdzie, to istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że nic nie zajmie jeśli sprzęty ma Pani używane; w protokole często pisze w takich przypadkach jeden z drugim np. „ruchomości w mieszkaniu dłużnika są używane i nie przedstawiają wartości handlowej a jedynie wartość użytkową”. Nasuwa się też pytanie, czy takie tempo spłat będzie satysfakcjonować komornika który niebawem obie sprawy (po zbiegu egzekucji) będzie prowadził; możliwe że tak a może jednak wybierze się do Pani do domu. Różni komornicy mają różne style pracy, są różnie zmotywowani, różnie obciążeni sprawami. To zależy też od wierzycieli czyli tych banków, czy będą naciskać na wizytę komornika u Pani. Trudno spekulować, czy w bankach gdzie z pewnością mają wiele takich spraw egzekucyjnych ktoś będzie tak monitorował i ponaglał (komornika) w sprawach egzekucyjnych przeciwko Pani.

2 Replies to “Czy i kiedy komornik przyjdzie do domu?”

  1. Jestem od dawna bezrobotna, zadłużona z powodu pożyczek, nie posiadam żadnego majątku. Mieszkam w mieszkaniu należącym do dziadka, Utrzymuje mnie rodzina. Tydzień temu dostałam informacje od komornika i zajęciu rachunku bankowego, świadczeń ZUS, oraz nadpłaty podatku jak i również wezwanie do udzielenia wyjaśnień. Wyjaśnień udzieliłam, zobowiązałam się również na piśmie do comiesięcznych wpłat danej kwoty na konto komornika. Co dalej? Czy w związku z tym, że zobowiązałam się do wpłat polubownie, komornik nie odwiedzi mnie w domu?

    1. Jeżeli nie posiada Pani żadnego majątku, to nie powinna się Pani obawiać wizyty komornika w miejscu zamieszkania. Trudno przewidzieć czy i ewentualnie kiedy komornik wybierze się do Pani w celu zajęcia ruchomości. Komornicy miewają w tym zakresie dość indywidualne podejście. Może to zależeć także od stanowiska wierzyciela. Być może jeśli będzie pani dokonywać ustalonych w zobowiązaniu wpłat na konto komornika, to do wizyty nie dojdzie wcale, jednak decyzja komornika może też zależeć od tego w jakim stopniu dokonywane przez Panią wpłaty będą zmniejszały zadłużenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *